Директорът на сръбската държавна газова компания „Сърбиягаз“ Душан Баятович заяви в сръбския парламент, че договорът с Русия за доставка на газ е удължен за следващите три месеца и очаква скоро той да бъде удължен до Нова година, предава сръбската обществена телевизия РТС, цитирана от БТА.
Баятович участва в заседанието на сръбския парламент, където се обсъжда въпросът за предоставяне на гаранции от Република Сърбия за уреждане на задълженията на „Сърбиягаз“.
Той заяви, че няма инвестиции без газ и допълни, че ако междусистемната връзка с Румъния и Северна Македония и ако капацитетите към Унгария не бъдат увеличени, а съоръженията за съхранение не бъдат завършени, цената на газа ще се увеличи с поне 40 процента.
„Мисля, че ако погледнете европейския дневен ред, всички тези преносни станции и всички тези газопроводи са в европейския дневен ред и са условие, наред с други неща, за отварянето на Клъстер 3 от преговорните документи за еврочленство. Освен всичко друго, тези преносни станции са условие за отваряне на пазара. Европа изисква всичко това“, каза директорът на „Сърбиягаз“.
Баятович каза още, че „Сърбиягаз“ финансира инвестиционни заеми самостоятелно, но е необходима държавна гаранция, за да бъде завършен проектът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Тити
Коментиран от #8
16:58 24.06.2026
2 Bg дракон 🐉
16:59 24.06.2026
3 Тези са луди да
Коментиран от #9
17:00 24.06.2026
4 Хаха
Коментиран от #11, #12
17:04 24.06.2026
5 шеломов вова
17:13 24.06.2026
6 Маке
17:17 24.06.2026
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Народе????
До коментар #1 от "Тити":
Навремето заможните хора са хранели настъпващуя османски поробители с аджи-чорба. Днешните чорбаджии купуват и продават оръжие, което убива нашите братя руснаци и украинци.17:49 24.06.2026
9 Има и по-еетин
До коментар #3 от "Тези са луди да":
От Боташ..17:50 24.06.2026
10 az СВО Победа 80
17:51 24.06.2026
11 Що ве?
До коментар #4 от "Хаха":
Ние ефките по-наналични цени ли ги купихме?17:51 24.06.2026
12 м даааа
До коментар #4 от "Хаха":
продължавай си с опорките,евтин драскач нелеп,нищо че тебе те купуват 10 пъти по евтино от всички други тролчета по света,по евтин си и от бот 🤣18:00 24.06.2026